ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

19/11/10

Ο νέος ξυπόλητος μαραθωνοδρόμος!!!

Το 1960 στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ρώμης ο Αμπέμπε Μπεκίλα έμενε στην ιστορία του αθλητισμού όχι απλά επειεδή κέρδισε τον μαραθώνιο αλλά και επειδή έφτανε σε αυτήν την επιτυχία ξυπόλητος. Ήταν ο αιθίοπας ολυμπιονίκης που κέρδισε χρυσό χωρίς να φορέσει παπούτσια.
Ακριβώς μισό αιώνα μετά, ένας συμπατριώτης του θέλησε να τον τιμήσει και μάλιστα στην ίδια πόλη, στον ίδιο μαρθώνιο, στην Ρώμη. Έτσι, ο επίσης αιθίοπας Σιράτζ Γκενά που κατέκτησε την πρώτη θέση, έτρεξε στα τελευταία 500 μέτρα του αγώνα βγάζοντας τα παπούτσια και συνεχίζοντας ξυπόλητος.
Ο Γκενά έβγαλε τα παπούτσια έξω από το Κολοσσαίο, ωστόσο έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρώτη θέση, αφού βρίσκονταν με διαφορά μπροστά από τους υπόλοιπους. Έκοψε το νήμα σε 2 ώρες 8 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα και στέφθηκε νικητής στον μαραθώνιο της «αιώνιας» πόλης...